Közgyógy kezelés


Napi tevékenység Közgyógy kezelés

 

Közgyógy kezelés - képernyőkép

Mivel a szakhatósági hozzájárulás orvosi példánya megszűnt, javasoljuk, hogy a paciens rendszeresen szedett gyógyszereit a Napi tevékenység - Therápiás lap menüpontban vegyék fel. Az ott nyomtatott Háziorvosi igazolások továbbra is eltárolódnak, ebben a menüpontban bármikor visszakereshetők. 2010 január 1-étől a háziorvosi igazolásra csak a kertösszeg megállapításához van szükség. A program nem tesz ajánlást a közgyógy jogcímre, minden esetben az előre beállított jogcímet használja (figyelembe véve a készítmény adhatóságát).

Külön tárolható a háziorvosi igazolás és a szakhatósági (ez már megszűnt) hozzájárulás. Ezekből a párokból tetszőleges számú tárolható, azaz ha egy újabb igazolást készítünk, akkor a régi megmarad.
.

A képernyő felső részén a közgyógy adatokra vonatkozó információk jelennek meg. Ez gyakorlatilag megegyezik a paciens törzskartonján lévővel. A közgyógy igazolvány érvényessége mondja meg hogy a paciens közgyógy ellátott vagy sem. Amennyiben több igazolás-hozzájárulás is kiadásra került akkor mindig a legutolsót tekinti a program érvényesnek. Ezt felülbírálja maga az igazolvány érvényessége, tehát legegyszerűbben úgy mondhatjuk ha a közgyógy igazolvány érvényes, akkor kerül kiértékelésre receptíráskor az igazolás.

A bal oldali listában láthatók a különböző időpontokban kiadott igazolás-hozzájárulás párok. A megfelelő dátumra kattintva lehet megtekinteni az akkor kért/kapott készítményeket.
Az Új gombbal készíthetünk új igazolást
A Másol gombbal szintén egy új igazolás hozható létre, de az átveszi az éppen kiválasztott igazolás adatait. Csak az igazolás másolódik! Ha egy előzőből másoljuk az igazolást megadhatjuk hogy az igazolásból vagy a szakhatósági hozzájárulásból emelje át a készítményeket a program. Amennyiben azon szerepelnek nem szedett készítmények is azokat kihagyhatjuk az átemelésnél.
A Töröl gombbal egy igazolás-hozzájárulás párt törölhetünk.
Az Igazolás gombbal készíthető el a háziorvosi igazolás.

Ha egy új igazolást kívánunk készíteni az Új nyomógomb-ot kell megnyomni. Ekkor egy új sor kerül a listára az aktuális dátummal. Ha a Másol gombbal jött létre az új igazolás akkor már láthatók az átvett igazolás adatai a nagyobb táblázatban. Egy új igazoláskor (nem másolt) ez üres.

Az új lap gombbal lehet új tételt felvenni, melynek hatására a szokásos gyógyszerválasztó képernyő jön elő. Ha olyan készítményt választunk ami a therapiás lapon szerepel a táblázat Th.lap oszlopába pipa kerül.
Törölhetünk egy-egy készítményt illetve hozzájárulás beírásakor lehetőség van az igazolásból átemelni készítményeket. A megnevezés előtti színkodolás megegyezik a gyógyszerválasztáskor szokásossal. A mezőre kattintva felnyílik az azonos hatástani csoportba tartozó készítményeket tartalmazó válogató ablak. Ilyenkor ebből is választhatunk. Ez praktikusan akkor használható, ha egy igazolásból képezzük a hozzájárulást, de abban egy olcsóbb készítményt kapunk vissza. Ilyenkor nem kell letörölni és felvenni az újat, egyszerűen kicserélhetjük azt.

Ha a listán szerepel a készítmény vagy a 4 szintű-5 jegyű ATC alapján egy azonos, akkor figyelmeztet a program.

 

Figyelmeztetés - képernyőkép

Az adatok fülre kattintva beírhatók a részletes adatok:

Részletek - képernyőkép

Itt a therapiás laphoz hasonlóan felvihetők a felírás adatai illetve ide kerültek át a speciálisan a háziorvosi igazolásra vonatkozó adatok.

Itt láthatjuk az 'Egy napi mennyiség' mezőt, amiben a készítmény dosirozása, adagolása alapján kell megadnunk a felhasználásra javasolt napi mennyiséget. Ez pl a képen látható esetben 2 lesz, mivel a gyógyszert napi 1x2 adagolásban javasoljuk. A program az ebben a mezőben megadott érték alapján fogja a közgyógy igénylőre a hatóanyag mennyiséget kiszámolni.


Adagolás megadása:

Ha a Publikus Törzs alapján számlálható a készítmény mennyisége, a rendszer képes kiszámolni a készítményre vonatkozó felírhatósági dátumokat. Az adagolás funkció működésének leírását két részre bontjuk, az egyik, amikor a készítmény számlálható, a másik pedig, amikor a készítmény nem számlálható.

Ha a készítmény számlálható :



A Dos. mezőben található számmal kifejezhető adagolási mezők írhatóak. Ebbe beírva, vagy a léptetőkkel beállítva megadható a kívánt adagolás. A megadott adagolás automatikusan kiíródik a számmezők alatti szövegmezőbe (pl. 2 naponta 2x1 tabletta). A teljes Dos. mezőben jobb egérgombbal előre felvihetők a kívánt adagolási módok, illetve választhat a már felvitt adagolásokból is:



Az előre kialakítható adagolások csoportosíthatóak, illetve megadható minden egyes adagoláshoz egy tetszőleges szöveg is, ami tulajdonképpen, mint adagolás ráemelődik a vényre (pl. az „1 naponta 2x1 tabletta” helyett „1 naponta 2x1 tabletta reggel étkezés után”). A mező mellett található gomb viselkedése hasonló a jobb egérgombhoz. A gombra a szöveges mező írhatóvá válik (ha a szöveges mezőben átírjuk az adagolást, attól még a program a 'számos' adagolást fogja értelmezni!!!)


Ha a készítmény nem számlálható:



A Dos. mezőben található számmal kifejezhető adagolási mezők nem élnek ! Az adagolás megadása csak kézzel lehetséges (mint régebben).

Mivel a szakorvosi javaslat tárolása más módon történik itt csak a már felvitt szakorvosi javaslatok közül válogathatunk. Gyakorlatilag megmondhatjuk hogy az adott készítményre, melyik szakorvosi javaslat vonatkozik. Ezt az összerendelést törölhetjük is.

 

 

Az Igazolás gombra kattintva kérhetjük a közgyógy igénylő lapot.

a Therápiás lap / Közgyógy igénylő lista - képernyőkép

 

a Therápiás lap / Közgyógy keret - képernyőkép

 

A programban itt rögzíthetjük be az adott paciens közgyógykeretét, felhasználását, maradvány értékét.

Fontos! Ez csak egy tájékoztató jellegű adat, mert nem tudhatjuk pontosan, hogy a felírt készítmények közül a paciens melyiket váltotta ki, mit használt fel.

Frissítés dátuma: 2010.01.27.