Therápiás lap |
Napi tevékenység Therápiás lap |
A menüpontban a rendszeresen szedett, az érvényes illetve 1 hónapnál nem régebben lejárt szakorvosi javaslatos, valamint az érvényes illetve 1 hónapnál nem régebben lejárt szakhatósági hozzájáruláson szereplő készítmények jelennek meg.
A 'Lista' fülön megjelenő táblázatban láthatjuk a már therápiás lapon szereplő készítmények listáját.
Therápiás lap / Lista fül - képernyőkép
|
A fekete pipa az adott oszlopban mutatja a csoportba tartozást. A szürke pipa utal arra, hogy az adott készítmény az adott csoportban már lejárt. Az 1 hónapnál régebben lejárt készítmények a felső listában nem jelennek meg, ugyanez igaz a receptírásnál a Th.lap szerinti válogatásra is. Éppen ezért a Th.lap karbantartásban lehetőségünk van az 1 hónapnál régebben lejárt készítményeket az alsó válogató listából a Th.listára helyezni (Listára emel nyomógomb), mint egyéb rendszeresen szedett készítményt. Beállíthatjuk azt is, hogy ne az 1 hónapnál régebbi készítményeket tegye az alsó listába, hanem akár 24 hónapot is kérhetünk. Ide új készítményt, a táblázat mellett látható 'Új egyéb' nyomógombra kattintva vehetünk fel. Ekkor csak az egyéb listára fog felkerülni az adott gyógyszer. Amennyiben új szakorvosi javaslatot szeretnénk rögzíteni, azt az 'Új szak.' nyomógobra kattintva tudjuk megtenni. Ekkor megnyílik a szakorvosi javaslatok karbantartása menüpont. A készítmény kiválasztása után lehetőség van valamennyi páciens therápiás lapján a készítmény cseréjére a 'Cserél' gomb segítségével. Ha az új választott készítmény akár az érvényes szakorvosi javaslatok, akár - a már nem használatos, de használható - érvényes szakhatósági vélemények között ott van, akkor nem cseréli. Szintén nem hajtódik végre a csere azon therápiás lapokon, ahol a régi vagy az új készítmény már 'Nem szedi'-ként szerepel.
Ha az új készítmény nincs rajta egyik listán sem (egyéb rendszeresen szedett, szakorvosi javaslat, szakhatósági vélemény), akkor 'Nem szedi'-re állítja a régit valamennyi helyen, ahol előfordul és az egyéb rendszeresen szedettek közé felveszi az újat. A 'Lista' gombbal tudunk gyógyszer igazolást készíteni a rendszeresen szedett gyógyszerekről. Adjuk meg a lista fajtáját. Itt beállíthatjuk azt is, hogyha szerepelnek nem szedett készítmények, azok rákerüljenek-e a kinyomtatott listára. Kettős jogcím esetén a gyógyszer igazolásra a megfelelő jogcím kerül rá. A 'Pacienseknek adható gyógyszerlista' választása esetén megadható a nyomtatandó lista formátuma (A4,A5,A5 közép), valamint az ehhez kapcsolódó nyomtatási beállítások. A listára rákerült a beteg gyógyszerérzékenysége (ha erre vonatkozóan van adat a Háziorvosi anamnesis menüpontban). Az 'Igazolás' gombbal közgyógyigazolást tudunk készíteni, melyet ha kérünk, a közgyógy kezelésnél rögzít is a program. Az indikációs pont és a szakorvosi javaslat lejárta, pecsétszáma is rákerül az igazolásra. A 'Tisztít' nyomogombbal letisztíthatjuk a therápiás lapunkat. Ez azt jelenti, hogy ha egy adott készítmény megtalálható az 'egyéb' listán és pl. a 'Sz.jav.' listán is, akkor ar egyéb listáról kitörli a készítményt, hiszen amúgy is rajta van a szakorvosi javaslatok listáján. Fontos! A therápiás lap kezelésekor a záró nyomógombok csak a lista fülön láthatók.
Tehát ha az ablakot be szeretnénk zárni, akkor ezt csak a lista fülön tudjuk
elvégezni. A therápiás lapra felvett készítmények, beírt változtatások,
módosítások megőrzéséhez, tárolásához az ablakot minden esetben az 'OK'
nyomógombbal zárjuk be.
|
Therápiás lap / Aktuális adatok
fül - képernyőkép
|
Az Aktuális adatok fülön az adott készítmény legutolsó felírásának részletei láthatók, illetve adhatók meg. Ha pl. egy szakorvosi javaslaton szereplő készítménynek itt átírjuk az adagolását, attól az eredeti javaslaton megmarad az akkor és ott beírt adagolás.
Mindent megadhatunk itt, ami a recept nyomtatásához
szükséges. Megjegyzés, mennyiség, kiszerelés, dosirozás, jogcím, BNO kód.
Ha nem
tudjuk a BNO kódot, akkor a BNO mező mögött látható 'hárompontos' kereső
nyomógombra kattintva érhetjük el a BNO kereső rendszert,
ahonnan azt kiválaszthatjuk.
BNO mezőn jobb egérgombot nyomunk, választhatunk a napi BNO-k közül. Ha egy új gyógyszert veszünk fel a th.lapra gyógyszerválasztáskor a választott gyógyszerek mezőben szintén jobb gombbal választhatunk a napi BNO-k közül.
Adagolás megadása:
Ha a Publikus Törzs alapján
számlálható a készítmény mennyisége, a rendszer képes kiszámolni a készítményre vonatkozó felírhatósági dátumokat.
Az adagolás funkció működésének leírását két részre bontjuk, az egyik, amikor a készítmény számlálható, a másik pedig, amikor a készítmény nem számlálható.
Ha a készítmény
számlálható
:
Az Adagolás mezőben található számmal kifejezhető adagolási mezők írhatóak. Ebbe beírva, vagy a léptetőkkel beállítva megadható a kívánt adagolás. A megadott adagolás automatikusan kiíródik a számmezők alatti szövegmezőbe (pl. 2 naponta 2x1 tabletta). A teljes Dos. mezőben jobb egérgombbal előre felvihetők a kívánt adagolási módok, illetve választhat a már felvitt adagolásokból is:
Az előre kialakítható adagolások csoportosíthatóak, illetve megadható minden egyes adagoláshoz egy tetszőleges szöveg is, ami tulajdonképpen, mint adagolás ráemelődik a vényre (pl. az „1 naponta 2x1 tabletta” helyett „1 naponta 2x1 tabletta reggel étkezés után”).
A szöveges adagolás mező nem írható, de jobb egérgombbal továbbra is kérhető
benne a szöveges help.
A mező mellett található
gomb, váltógomb. Háromféle mód közül
választhatunk, melyről mind a gombon látható képek, mind a mezők színe
tájékoztat. Ezzel a megoldással kiegészíthetjük, vagy teljes egészében
felülbírálhatjuk a program által számolt dátumot és szöveges adagolást:
- az adagolás számolást teljes egészében a program végzi, és a számolt
adagolás szöveges formában is átemelődik. A th.lapon, szak.javaslaton, kgy
kezelésben is megjegyződik a beállítás.
, - az ellátva dátum számolást teljes egészében a program végzi, a számolt
adagolás szöveges formában nem emelődik át, az kézzel írható. A th.lapon,
szak.javaslaton, kgy kezelésben nem jegyződik meg a beállítás, de az ott beírt
adatokat fogja a program beemelni.
- az adagolás számolást nem a program végzi, csak szövegesen adható meg. A
th.lapon, szak.javaslaton, kgy kezelésben is megjegyződik a beállítás.
A program mutatja a Felírt mennyiség mezőben, hogy a beállított adagolás mellett hány napig elég a felírás. Amennyiben nem számlálható a készítmény vagy átállunk kézi megadásra, a mező írhatóvá válik.
Ha a készítmény
nem számlálható:
A Dos. mezőben található
számmal kifejezhető adagolási mezők nem élnek ! Az
adagolás megadása csak kézzel lehetséges (mint régebben). Az adagolás mezőn jobb
egérgombbal kérhető a szöveges
help.
A gombra kattintva a 'Csoporton belüli készítmények fülön' kapjuk meg ezt az ablakot.
|
Itt adhatjuk meg azt is, hogy egy adott készítményt szed-e a páciens. Ilyenkor a készítmény nem fog megjelenni a receptíráskor, viszont a programban megmaradnak az adatai.
Itt beállíthatjuk azt is, hogy az adott készítmény ne szerepeljen a közgyógy igazoláson.
Az egyes készítményekre vonatkozó felírási gyakoriságot, felhasználási, szedési utasítást részletesen is megadhatjuk az 'Előírás' fülön. Itt megmondhatjuk a programnak, hogy milyen gyakorisággal, pl. rendszeresen 2 naponta, 3 hetente, 1 havonta, vagy minden hónap 10-én, vagy minden második hónap 5-én kell ezt a receptet elkészíteni, felírni. Ezt a receptet aztán az előjegyzett receptek listában le is kérdezhetjük. |
Therápiás lap /
Előírás / Ügyelet fül - képernyőkép
|
A napi felhasználáshoz az adagolást egy táblázatban adhatjuk meg. A hét minden napján, reggel délben, este és éjjel felhasználandó mennyiség megadásával. Ha minden nap ugyanúgy kell adagolni a gyógyszert, akkor a táblázat alatt található gombra kell rákattintani a hétfői adagolás beírása után. Ekkor minden napra bekerül az ott megadott felhasználandó mennyiség. Az így kitöltött adatokat akár ki is nyomtathatjuk egy adagolási táblázatban, melyet oda adhatunk a paciensnek, ezzel is segítve őt a gyógyszerek felhasználásában. Az Ügyelet elérhetősége mezőben megadhatjuk az ügyelet elérhetőségét (maximálisan 4 sorban, ennyi fog látszódni a nyomtatásban), amely alá kerül a paciensnek kinyomtatott adagolási táblázatnak. |
Therápiás lap /
Adagolási lista nyomtatás - képernyőkép
|
A napi felhasználáshoz az adagolást egy táblázatban adhatjuk meg. A hét minden napján, reggel délben, este és éjjel felhasználandó mennyiség megadásával. Ha minden nap ugyanúgy kell adagolni a gyógyszert, akkor a táblázat alatt található gombot kell 'megkattintani' a hétfői adagolás beírása után. Ekkor minden napra bekerül az ott megadott felhasználandó mennyiség. Az így kitöltött adatokat akár ki is nyomtathatjuk egy adagolási táblázatban, melyet oda adhatunk a paciensnek, ezzel is segítve őt a gyógyszerek felhasználásában. |
Frissítés dátuma: 2011.10.06.